Antoni Położyński

Urodzony 10 lutego 1914 roku w Witulinie na Podlasiu, był postacią o wyjątkowym życiorysie. Ukończył Seminarium Nauczycielskie w Leśnej Podlaskiej oraz dwa lata na studiach pedagogicznych w Warszawie. Jego ścieżka życiowa przyjęła niezwykły obrót w czasie II Wojny Światowej.

W 1936 roku Antoni Położyński zakończył dywizyjny kurs podchorążych przy 22 Pułku Piechoty w Siedlcach. 1 września 1939 roku pełnił funkcję dowódcy plutonu technicznego Junackich Hufców Pracy w Warszawie. W styczniu 1940 roku opuścił Warszawę, rozpoczynając nielegalną wędrówkę na zachód Europy. Przez Grodno, Wilno, Rygę, Tallin dotarł do Finlandii, a następnie statkiem dotarł do Nowego Jorku. Ostatecznie, w marcu 1941 roku, dotarł do Anglii.

W Szkocji dołączył do szeregów Wojska Polskiego, przyjęty w stopniu podporucznika 10 Pułku Strzelców Konnych w I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Brał udział w walkach we Francji, Belgii, Holandii i Niemczech, aż do zakończenia II Wojny Światowej 8 maja 1945 roku.

Za swoją odwagę w walce z Niemcami Antoni Położyński został odznaczony Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy, Krzyżem Walecznych oraz Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Ponadto, uhonorowany został trzema odznaczeniami brytyjskimi za udział w wojnie. Po zdemobilizowaniu w 1949 roku osiedlił się na stałe w Anglii, w Bradford.

Antoni Położyński był współautorem dwóch książek i albumu opowiadającego o walkach 10 Pułku Strzelców Konnych, wydanych w 1947 roku w językach polskim, angielskim i francuskim. Ponadto, samodzielnie napisał dwie książki: „Z Drogi i Przydroża” oraz „Do Września i Wrzesień 1939”, publikowane w latach 1997–2001 przez wydawnictwo Vipart.

Książki Antoniego Położyńskiego

Zdjęcia archiwalne :

(1) Marszałek Montgomery motywuje Żołnierzy Pierwszej Dywizji Pancernej:
To niezwykłe zdjęcie przedstawia Marszałka Montgomery'ego przemawiającego do żołnierzy Pierwszej Dywizji Pancernej w roku 1944. W tle widać zmotywowanych żołnierzy gotowych na decydujące starcia. Moment, kiedy słynny dowódca przekazuje swoje słowa wsparcia i inspiracji, staje się symbolem jedności i determinacji alianckich sił w trakcie kampanii normandzkiej. To także wyraz uznania dla ogromnego zaangażowania i poświęcenia żołnierzy w trudnym czasie wojny.

(2) Niemiecki generał Elfeldt:
Niemiecki generał Elfeldt, dowódca 84. Korpusu Piechoty i Siódmego Korpusu Pancernego, ukazany na zdjęciu siedzący z papierosem w dłoni, został wzięty do niewoli po heroicznym starciu pod Chambois 20.08.2044 roku. Wraz z nim pojmano sztab, składającym się z 29 oficerów oraz tysiącem szeregowych. Generał stał się jednym z najsłynniejszych jeńców wojennych tego okresu.

(3) 10 Pułk Strzelców Konnych w Heroicznej Bitwie o Dives:
Zdjęcie przedstawia 10 Pułk Strzelców Konnych w trakcie zaciętej bitwy o przeprawę rzeki Dives w Jort, która miała miejsce 15.08.1944 roku. To miejsce upamiętnia pierwsze starcie tego pułku podczas kampanii normandzkiej.

(4) Pierwsi Jeńcy Niemieccy - Chwila Wzięcia do Niewoli:
Zdjęcie przedstawia pierwszych jeńców niemieckich, schwytanych po zaciętej walce. Moment, w którym zakończyła się ich walka, zostaje uwieczniony na tym obrazie.

(5) Obiad Żołnierski w Anglii - Spokojna Chwila w Czasie Wojny:
To spojrzenie na życie żołnierza w czasie wojny - obraz obiadu żołnierskiego w Anglii z 1944 roku. Chwila odpoczynku i solidnego posiłku przed kolejnymi wyzwaniami.

(6) 10 Pułk Strzelców Konnych w Akcji :
Zdjęcie przedstawia 10 Pułk Strzelców Konnych w pełnej akcji podczas walk w Normandii w sierpniu 1944 roku.

(7) 10 Pułk Strzelców Konnych na Cromwellach :
Obraz 10 Pułku Strzelców Konnych operującego na czołgach Cromwell w trakcie działań bojowych.

Pierwsza Dywizja Pancerna w Drodze do Normandii :
Zdjęcie przedstawiające Pierwszą Dywizję Pancerną w drodze do Normandii na statkach przez kanał w lipcu 1944 roku.

Generał Eisenhower odwiedza 10 Pułk Strzelców Konnych :
Na tym zdjęciu widzimy moment, w którym generał Eisenhower odwiedza 10 Pułk Strzelców Konnych w 1944 roku. To spotkanie z jednym z najważniejszych dowódców alianckich stanowi istotny element historii bojowej tego pułku.